Як я зберігаю огірки свіжими взимку — цікаві рецепти з моєї колекції для вашої
Огірки заготовляють на зиму різними способами: солоними, маринованими, у вигляді салатів і так далі. Я пропоную кілька рецептів зберігання огірків свіжими. Вони не втрачають свої властивості і смак і набагато корисніше ніж, вирощені в зимовому парнику або магазинні.
Рекомендовані сорти
Для зберігання в свіжому вигляді підходять тільки засолювальні сорти, які дозрівають як можна пізніше. Я вибираю найпоширеніші: Ніжинський, Муромський, Вязніковський або Переможець. Вони можуть дозрівати майже до заморозків, і чим пізніше їх збирати, тим довше будуть зберігатися.
Плоди ретельно відбирають по певним параметрам:
- довжиною до 8 см;
- середньої товщини;
- з міцною шкіркою;
- з рівної забарвленням;
- шипи повинні бути чорні або темні;
- з цілої плодоніжкою.
Тонкошкірі, водянисті огірки зберігатися не будуть. Закладати треба тільки немите, сухі плоди. При появі конденсату на огірках їх необхідно спочатку протерти й висушити на рушнику.
Температура і вологість
В залежності від того, на який час закладаються огірки на зберігання, вибирається температура: 28 днів – від 0 °С до -4 °С, на 9 місяців – від -4 °С до -8 °С. Не допускається перепадів температури 3-5 °С. Зберігати потрібно в чистому, темному приміщенні без різких запахів.
Огірки, які зберігаються для продажу в роздрібній торгівлі, витримують при вологості 85-90 % по ГОСТу, я теж дотримуюся цих цифр.
Способи зберігання
Є кілька способів збереження огірків у свіжому вигляді на зиму. Найвідоміші з них:
- У банки зазвичай закочують солоні і мариновані огірки, але в них можна зберегти і свіжі коренеплоди. Для цього потрібно взяти стерильну трилітрову банку і залити її невеликими сухими огірочками на три чверті об’єму. На огірки поставити свічку, верх якої повинен бути трохи нижче горлечка, запалити її на 10 хвилин, Потім закрити банку щільною кришкою. Свічка згасне сама через пару хвилин, прибравши весь кисень з ємності. Таку заготовку можна зберігати три місяця в підвалі або холодильнику.
- В погребі-льодовику можна зберігати огірки в дерев’яних ящиках, застелених папером, але це два тижні, не більше. Я рекомендую зберігати огірки в бочках. У пропарену та добре висушену бочку закладаються огірки, хвостиками вниз. Потім заливають джерельною водою, щільно закривають і ставлять на льодовик.
- Є старовинний спосіб збереження огірків в бочці. В підготовлену тару викладають шарами листя хрону і огірки, причому нижній і верхній шари повинні бути з листя хрону. Бочку дуже щільно закривають і опускають на дно водойми. У цьому випадку огірки відмінно збережуться до перших сильних морозів.
- Можна використовувати цікавий метод, зберігши огірки в качані капусти. Капусту й огірки висаджують на грядку поруч. Коли на капусті почнуть формуватися качани, між листям закладають огірки, не зрізуючи з гілок. Листя капусти обгорнутий плоди огірків і збережуть їх, ізолюючи від світла і повітря. Качани при збиранні викопують разом з землею і складають у льох корінням вгору. Єдине, що так можна заготовити дуже невелика кількість, до того ж капуста може загнити, і тоді загинуть обоє овоча.
Я рекомендую для такої заготовки використовувати виключно немиті, сухі огірки пізніх сортів і враховувати, що грунтові коренеплоди зберігаються набагато довше.