Що я завжди роблю з гортензією восени: догляд, підготовка до зими, які захищають її від холодів
Для стабільного забезпечення гортензії пишного цвітіння я звертаю особливу увагу на організацію догляду не тільки на етапі активної вегетації, але і восени. Від підготовки рослин до зими залежить їх якісний розвиток на наступний сезон.
Обрізка
Практикуючи осінню обрізку гортензії, я прибираю зламані, засохлі стебла, а також пагони, на яких помітні сліди ураження шкідниками і відмітини від перенесених захворювань. Здорові, міцні відростки залишаю. При необхідності їх нескладно вирізати навесні.
Вид обрізки підбираю в залежності від культивованого сорти гортензії:
- Букетна різновид. Бутони формуються на однорічних гілках. Основну процедуру по обрізці практикую навесні до прокльовування нирок. Прищипую на 1/3 довжини молоді пагони. У старих стебел прибираю 2/3 їх довжини.
- Гортензія садова. Цей тип рослин погано реагує на стрижку, тому прибираю восени або навесні тільки висохлі і зламані гілки.
- Чагарникова різновид. Формуються бруньки на відростках поточного сезону. Цей тип гортензії добре переносить сильну обрізку. Але виконую її навесні, прибираючи стебла на висоті 10-20 см від поверхні землі. Восени усуваю тільки сухі та пошкоджені гілки.
Обрізка гортензії восени
Підгодівля
Для гортензії важливим етапом служить внесення поживних складів перед зимівлею. Грамотно підібрані добрива сприяють зміцненню чагарників, що необхідно для підвищення холодостійкості.
Ранні різновиди гортензії я підгодовую в кінці серпня, коли їх зростовий процес завершується.
Для пізньої гортензії практикую трикратну підгодівлю: на початку вересня, після обрізки і паралельно з укриттям.
На початку осені використовую суперфосфат (2 ст. л.), який поєдную з ідентичним кількістю сірчанокислого калію. Це кількість добрив розраховане на 10-літрову ємність води. Для кореневої підгодівлі норма становить 5 л / кущ.
Чергую кожні 2-3 роки мінеральні різновиди з органікою. Застосовую перепрілий гній, який розводжу водою в співвідношенні 1:10. Живильну рідину вливаю на відстані 15-20 см від центру куща. Витрата – 5 л на одну рослину.
Після санітарної обрізки (через 2 тижні) вношу калійно-фосфорна суміш. Якщо в цей період наступають тривалі дощі, то застосовую гранули, які розсипаю під кущами. Витрата – 2 ст. л. на рослину.
Перед укриттям (приблизно за 3 тижні до сильних морозів) розсипаю по біля стволового простору колі пухкий добре перепрілий компост.
Показник кислотності землі визначає забарвлення пелюсток, що я враховую при проведенні осінніх заходів по догляду за гортензією. Якщо грунт кислий, то бутони набувають блакитний тон. При лужній реакції ґрунту утворюються рожеві бутони.
Профілактична обробка
Не вдасться отримати чудове цвітіння гортензії, якщо на ній з’являться шкідники або рослина зазнає зараження небезпечними інфекціями.
Для профілактики восени я проводжу різноманітні процедури:
- Для попередження грибкових захворювань обов’язково очищаю поверхню грунту на квітнику від листя та інших рослинних залишків. Обприскую надземну частину спеціальними препаратами. Найчастіше застосовую бордоську (3 %) суміш або розчин (1 %) мідного купоросу.
- З шкідників особливу небезпеку для гортензії представляють великі популяції попелиці. Проти цього шкідника на початку жовтня застосовую «Актару» або «Карате». Якщо помічений павутинний кліщ, у вересні проводжу зрошення кущів результативними акарицидно-інсектицидними засобами (Emulpar, Promanal). У процесі роботи з інсектицидами захищаю себе щільним одягом, використовую респіратор, окуляри, рукавички.
Поливи
Протягом активної вегетації гортензія вимагає багато вологи. Але при підготовці до зимівлі до кінця серпня поливи я припиняю.
Протягом осені рослині досить природних опадів. Така міра необхідна для обмеження інтенсивного росту коренів і надземної частини. Це сприяє поступовій підготовці чагарника до майбутнього періоду спокою.
Укриття на зиму
Приступаю до утеплення гортензії в останній декаді листопада. До цього моменту грунт промерзає приблизно на 3,5-4,5 см в глибину.
Мульчую поверхню просушеним подрібненим торфом або потовченої деревною корою. Навесні мульчу повністю не прибираю, щоб зберегти вологу. Звільняю тільки пробиваються молоді паростки.
Зверху укладаю лапник. Добре захищає від холодного зимового вітру чагарники чохол з агротекстилю.
Гортензія відноситься до переліку невибагливих культур. Але для забезпечення пишного цвітіння необхідно восени правильно підготувати ці рослини до зимового періоду.