Петрушку і кріп на своєму городі завжди висіваю під зиму: правила посіву для відмінного врожаю
Петрушка з кропом відрізняються високим показником холодостійкості, тому я практикую посів цих культур під зиму. У такій ситуації отримую урожай ароматної зелені на 3-4 тижні раніше, ніж при весняному посіві. Ще однією перевагою служить проходження насінням природного загартування, що обумовлює розвиток міцних сходів.
Вибір насіння
Вибираю посівний матеріал, орієнтуючись на його високу морозостійкість.
Серед сортів петрушки хороший результат демонструють Італійський гігант, Фестивальна, Листова звичайна. Використовую також Ніжний аромат, Російська розмір, Есмеральду. Чудово зимують насіння таких видів петрушки, як Фреска, Цукрова, Голок.
До холодостійким різновидів кропу відносяться Аврора, Мамонт, Амазон. Використовую також для посіву восени Кибрай, Далекий, Алігатор. Дозволяють отримати ранню зелень такі кропові сорти, як Грибовський, Гренадер, Іній.
Терміни посіву
Від грамотно обраного часу посадки пряних культур залежить їх збереження до весни.
Я орієнтуюся на погодні умови. Приступаю до посівних заходам, коли вже пройшли перші несильні заморозки. Шар грунту завтовшки 2-3 см від поверхні в цей період трохи підмерзає. Денна температура стабільно становить близько 0 °C, а вночі знижується до -3.-4 °C.
Підготовка ділянки
В осінній період насіння не проходять процедуру замочування. Я закладаю їх в грунт тільки в сухому вигляді. Попередньо оглядаю посівний матеріал. Всі пошкоджені, сухі, підгнилі зернятка викидаю.
Місце під гряди підбираю сонячне з родючим нейтральною повітропроникним ґрунтом.
Кращими попередниками для пряної зелені виступають огірки, морква, буряк. Можна посіяти кріп з петрушкою після картоплі, капусти.
Підготовку землі я починаю в кінці вересня. Прибираю бур’янисту траву, сміття. Розподіляю по поверхні калійну сіль, об’єднану з суперфосфатом (по 10 г / 1 м2). Потім ділянку перекопую. Гряди формую за напрямком з півдня на північ, що забезпечує рівномірний їх освітлення і прогрівання. Накриваю поліетиленом до моменту виконання посівних робіт.
Посів
Формую на поверхні гряд канавки глибиною 4-5 див Між рядами залишаю проміжок 10-12 див.
Насіння розкладаю в борозенки досить густо, щоб забезпечити навесні хорошу схожість. Враховую, що деяка кількість зерняток може вимерзнути. Норму висіву збільшую на 15-20 % порівняно з весняним сезоном.
Прикриваю борозенки рихлим потовченим торфом або сухим добре перепрілим компостом. Такий субстрат забезпечить зерняткам додаткове тепло взимку, а навесні не буде перешкоджати проростання ніжних сходів.
Додатково укладаю шар мульчі. Застосовую сіно, січену солому, хвойний дерев.
Організація догляду
Після танення снігового покриву навесні я прибираю з грядок мульчу, полегшуючи прокльовування паростків.
Коли сходи зміцніють, проводжу проріджування. Якщо вночі очікуються заморозки з пониженням температури до -5.-6 °C, вкриваю посадки агроволокном.
Після настання стабільної теплої погоди забезпечую систематичний полив, прополювання, розпушування. Двічі за вегетацію підживлюю рослини мінеральним комплексом. Вибираю для другої процедури вид добрив з пониженим вмістом азоту. При необхідності орошаю зелені грядки спеціальними препаратами від інфекцій і шкідників.
Петрушка і кріп при грамотному виборі холодостійких сортів дозволяють стабільно отримувати багатий урожай, якщо сіяти під зиму.